Merkez Bankası'ndan dövizini TL'ye çevirene büyük destek! Çevrilen tutar o rakama kadar geri verilecek

Merkez Bankası'ndan dövizini TL'ye çevirene büyük destek! Çevrilen tutar o rakama kadar geri verilecek

Yurt dışı kaynaklı dövizlerini Türk lirasına çeviren firmalara döviz dönüşüm desteği verilecek. İşte, Merkez Bankası son dakika haberleri...

Merkez Bankası, firmaların yurt dışı kaynaklı dövizlerini Türk lirasına çevirmeleri durumunda, çevrilen tutarın yüzde 2'si kadar firmalara destek verecek.

TL'YE ÇEVRİLEN TUTARIN YÜZDE 2'Sİ DÖNÜŞÜM DESTEĞİ ALACAK

Firmaların Yurt Dışı Kaynaklı Dövizlerinin Türk Lirasına Dönüşümünün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu kapsamda, firmaların yurt dışı kaynaklı dövizlerinin Merkez Bankası'na satışı sırasında, firmalar verecekleri taahhüt karşılığında, Türk lirasına çevrilen tutarın yüzde 2'si kadar döviz dönüşüm desteği alabilecek.

DÖVİZİ TL'YE ÇEVİREN FİRMALARA DESTEK

Firmalar, ülkeye getirdikleri yurt dışı kaynaklı dövizlerinin en az yüzde 40'ını Merkez Bankası'na sattıktan sonra getirilen dövizin kalan kısmını kur korumalı dönüşüm hesabında değerlendirebilecek ve verdikleri taahhüt karşılığında Türk lirasına çevrilen tutarın yüzde 2'si kadar döviz dönüşüm desteği alabilecek.

Merkez Bankası'na satışı yapılacak dövizlerin ve Türk lirası vadeli mevduat ve katılma hesaplarına dönüştürülecek dövizlerin yurt dışı kaynaklı olduğunun tespiti bankalar tarafından yapılacak.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN