ATM'den işlem yapanlara 'acil' koduyla uyarı yapıldı! ATM kullanan herkesin başına gelebilir, aman dikkat

ATM'den işlem yapanlara 'acil' koduyla uyarı yapıldı! ATM kullanan herkesin başına gelebilir, aman dikkat

Bankaların ATM cihazlardan her gün milyonlarca kişi çeşitli işlemler gerçekleştiriyor. Dolayısıyla ATM'ler, dolandırıcıların en çok hedef aldığı noktaların başında geliyor. İşte, ATM'de para veya kart sıkışması durumunda hemen yapılması gerekenler...

Telefon, internet, bankaların online uygulamaları, banka şubeleri ve ATM'ler... Bankalar, müşterilerinin kendilerine daha kolay ulaşabilmesi için her imkanı sağlıyor.

Bankaların sunduğu birçok hizmet mevcut. Fatura yatırmak, harç ödemek, taksitlerin yatırılması, hesap açılması, hesap kapatılması, kredi alınması, emeklilik veya sosyal sigorta işlemleri, mevduat veya faizli hesap işlemleri, mali danışmalık ve daha sayabileceğimiz birçok farklı alanda bizler bankalardan faydalanıyoruz.

Bu işlemlerin bazılarını hiç evimizden ayrılmadan akıllı telefon veya bilgisayar başından yapabiliyorken bazı işlemler için ise banka şubesine veya ATM'lere gitmek zorundayız.

ATM'DE KARTIM SIKIŞTI NE YAPMALIYIM?

Kredihesaplama sitesinde yer alan habere göre, ATM'ler, bilgisayar destekli makineler. Sık kullanım sonucunda bazı aksaklıklar yaşanabiliyor. Kartın ve paranın ATM sıkışması, en sık yaşanan sorunlardan biri.

Kartı, ATM'nin kart girişine taktıktan sonra bu kart haznede kalır ve işlem yapılır, daha sonra işlem sonunda mekanizma kartı dışarı verir. Bazen mekanizma kaynaklı olan durumlardan dolayı kart makinenin içine kaçar ya da haznede sıkışıp kalır. Bu durumda ne sizden sonraki kişiler işlem yapabilir ne de siz kartınızı geri alabilirsiniz.

ATM'DE SIKIŞAN PARAMI NASIL GERİ ALABİLİRİM?

İlk olarak kartın ATM'deki haznede sıkıştığı anda hemen kartı çıkarmaya çalışmayın. Bu durumda hem makineye zarar verebilirsiniz hem de kartınızın kırılmasına neden olabilirsiniz. Daha sonra kesinlikle ATM başından ayrılmamalısınız.

Hatta kartın sıkıştığını insanlara söylemelisiniz ki bu konuda onlarda dikkatli olup aynı ATM'yi kullanmamaları gerektiğini öğrensinler. Hemen kartın sıkıştığı ATM'nin müşteri hizmetlerini arayarak durumu bildirmelisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken bir husus var. Eğer kartın sıkışması müşteri hizmetlerini aradığınızda farklı bir numaradan ararsanız bu duruma sizin için farklı bir sonuç doğurabilir.

KREDİ KARTI ATM'DE SIKIŞTIĞI ZAMAN NE YAPILMASI GEREKİYOR?

Normalde ilgili bankanın müşteri hizmetlerini arayınca sizin sıkışan kartınızın iptali için işlemler yapacaklar. Fakat siz başka bir numaradan ararsanız bu durumda sizin işlemlerinizi sağlıklı bir şekilde yapamazlar.

Müşteri hizmetlerinden kartınızın iptal işlemi yapılması gerekir. Bazı bankalar telefondan iptal işlemleri gerçekleştiremediği için size bir yetkili gönderirler. Bu durumda yetkili kişi gelinceye kadar muhakkak ATM başında bekleyin. Yetkili kişi işlemini yaptıktan sonra kart iptali gerçekleşince oradan ayrılabilirsiniz.

ATM'DEN PARA ÇEKERKEN VE PARA YATIRIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

ATM'de işlem yaparken kart şifrenizi başkalarının göremeyeceği şekilde, tuş panelini diğer elinizle kapatın.

İşlem yaptığınız ATM panelinde her zamankinden farklı bir durum (cihaz, kamera, delik vb.) varsa bankanın müşteri hizmetlerini arayarak bankayı bilgilendirin.

Banka ya da kredi kartı şifrenizi belirlerken sizin ya da yakınlarınızın telefon numarası, doğum tarihi gibi elde edilmesi ve tahmini kolay numaraları seçmeyin.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN