Back To Top
Çanakkale’de görüntüsüyle şaşırtan soğan

Çanakkale’de görüntüsüyle şaşırtan soğan

 - Son Güncelleme: 16.07.2019 Salı 11:21
Çanakkale’de görüntüsüyle şaşırtan soğan
- A +

Çanakkale'de, bahçesine ektiği soğanların hasadını yapmaya başladığında bir kökten birbirine yapışık 10’un üzerinde soğan yetiştiğini gören İlyas Tezcan, şaşkınlık yaşadı. Ziraat mühendisi bahçedeki soğanların bir sıkıntı ve strese bağlı olarak mitoz bölünme geçirmiş olabileceğini belirtti.

Bayramiç’in Menderes Mahallesi’nde yaşayan İlyas Tezcan, bahar aylarında ilçe pazarından aldığı tohumluk soğanları evinin yanındaki bahçesine ekti. Hasat dönemi gelen soğanları sökmeye başlayan Tezcan, bir kökten yetişen birbirine yapışık 15 soğanı bir arada görünce büyük şaşkınlık yaşadı. Tezcan diğer soğanların da aynı şekilde çıktığını gördü.

HER KÖKTE 5 İLA 15 TANE

Bahçesinde 500 metrekare alana ektiği tohumların bir yerine her kökte 5 ila 15 tane birbirine yapışık soğan olarak yetişmesi nedeniyle hasat sırasında ortaya ilginç görüntüler çıktı.

19-07/16/canakkalede-hasadi-yapilan-soganlar-goruntusuyle-sasirtti_4222_dhaphoto2.jpg

Şaşkına dönen çiftçi İlyas Tezcan, mahalledeki komşularına ve arkadaşlarına bunun neden kaynaklanmış olabileceğini sordu. Ancak, komşuları da böyle bir olayla karşılaşmadıklarını belirtti.

Sosyal medya hesabından soğanların fotoğrafını yayınlayarak bunun nedeniyle ilgili bir cevap arayan Tezcan, şu ana kadar da bir yanıt bulamadığını söyledi.

'SIKINTI VE STRESE BAĞLI OLARAK...'

Ziraat Yüksek Mühendisi Salih Bozkurt, bahçedeki soğanların bir sıkıntı ve strese bağlı olarak mitoz bölünme geçirmiş olabileceğini belirtti. Ancak konunun daha kapsamlı araştırılması gerektiğini de ifade etti. 

ÇANAKKALE/DHA

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN