Riskli bölgeler sıralandı: İBB'den tsunami uyarısı

Riskli bölgeler sıralandı: İBB'den tsunami uyarısı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı, beklenen büyük Marmara depremiyle meydana gelme ihtimali olan tsunamiye karşı hazırladığı eylem planı için harekete geçti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, beklenen büyük İstanbul depreminin olası sonuçlarından biri olan tsunamiye karşı “Tsunami Eylem Planı” çalışmasını uygulamaya başladı. Bu kapsamda öncelikle Ulaştırma Koordinasyon Merkezi'nde alınan karar doğrultusunda, İstanbul’un Marmara'ya kıyısı bulunan 17 ilçesine tsunamiye karşı bilgi tabelaları yerleştirildi.

“Tsunami Eylem Planı” adı verilen çalışmayla, olası bir tsunaminin yaratacağı kayıpları en aza indirmek, Marmara kıyılarında yer alan önemli kritik yapıların tsunamiden etkilenmemesi ya da en az etkilenmesi için alınması gereken önlemlerin tespiti hedefleniyor. Çalışma, aynı zamanda gerekli aşamaları tanımlamak ve afete hazırlık konusunda ilgili kurum ve kuruluşları bilgilendirmek amacı ile hayata geçiriliyor.

TAHLİYE YOLLARINA TABELALAR KONULDU

İBB, pilot olarak başlattığı tsunami bilgilendirme ve kaçış yönüne göstermeye yönelik hazırlanan tabela uygulamasını tsunamiden etkilenmesi muhtemel ilçelere yaygınlaştırılmasını kararlaştırdı. Bu kapsamda Büyükçekmece ilçesi pilot uygulama alanı olarak belirlendi. İlçeye ait tsunami tahliye yolları, bu yollara yönlendiren işaret tabelaları ve bilgilendirme panolarının yapılması için Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü’ne yapılan talep UKOME kararı ile uygun bulundu. Bu çalışmalar doğrultusunda belirlenen tahliye yollarına yayaların yönlendirilmesi ve güvenli bölgeye erişildiğini gösteren tabelalar konuldu.

BÜYÜKÇEKMECE VE YENİKAPI RİSK ALTINDA

İlçelere göre Adalar 9, Avcılar 7, Bakırköy 6, Beşiktaş 6, Beylikdüzü 5, Beyoğlu 5, Fatih 5, Kadıköy 7, Kartal 5, Küçükçekmece 6, Maltepe 5, Pendik 6, Silivri 12, Tuzla 6, Üsküdar 7, Zeytinburnu 3 olmak üzere toplamda 100 bilgi panosu ile bilinçlendirme çalışmaları yapıldı. İlçe bazlı en yüksek su basma analizine göre ise Büyükçekmece’nin ve Yenikapı’nın risk altında olduğu belirlendi.

Tsunami tahliye yolu yönlendirici levha görselleri Büyükçekmece’de tamamlanırken, 16 ilçe için süreç devam ediyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN