TCKN son hanesi 2, 4, 6 olanlar hemen kontrol etsin! Hesabınıza para yatırıldı

TCKN son hanesi 2, 4, 6 olanlar hemen kontrol etsin! Hesabınıza para yatırıldı

Anadolu'nun 11 şehrinde ağır yıkımlara neden olan depremlerden zarar gören çiftçiler için, Cumhurbaşkanlığı kararı ile Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, 2022 yılında yapılacak Tarımsal Destek ödemeleri ile ilgili değişikliğe gidildi. İşte detaylar...

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremlerin ardından '2022 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler ve 2023 Yılında Uygulanacak Sertifikalı Tohum Kullanım Desteğine İlişkin Karar'da değişikliğe gidildi.

Afetten zarar gören ve afet bölgesi ilan edilen illerde Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı çiftçiler için 2022 üretim yılı mazot ve gübre destekleme ödemeleri nakdi olarak yapılacak.

HAK SAHİPLERİNE NAKİT ÖDENECEK

Tüm illerde bu tebliğe konu üretim yılına esas ÇKS ve destekleme müracaatlarını tamamladıktan sonra vefat eden çiftçilerin Ziraat Bankası'nda bulunan hesaplarına mazot ve gübre alımında kullanılmak üzere tanımlanan destekleme tutarları, Ziraat Bankası'na başvurmaları halinde mirasçılarına nakit olarak ödenecek.

Kararla, havza bazlı fark ödeme desteğine ilişkin de değişikliğe gidildi.

DESTEKLENEN ÜRÜNLERE EKLEMELER YAPILDI

Bu çerçevede, söz konusu destek kütlü pamukta kilogram başına 110 kuruştan 160 kuruşa, yağlık ayçiçeğinde 50 kuruştan 70 kuruşa yükseltildi. Ayrıca, 'Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli Listesi'de düzenlendi.

Afyonkarahisar-Başmakçı, Kastamonu-Daday, Kastamonu-Devrekani, Kastamonu-merkez, Kastamonu-Seydiler, Kastamonu-Taşköprü, Kırıkkale-Balışeyh, Kırıkkale-Keskin, Konya-Ahırlı, Konya-Halkapınar, Niğde-Ulukışla, Samsun-Alaçam, Samsun-Asarcık, Samsun-Bafra, Samsun-Havza, Samsun-Salıpazarı ve Samsun-Vezirköprü havzalarında desteklenen ürünlere eklemeler yapıldı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN