08.10.2019  10:10

Topkapı Sarayı, 'Kaşıkçı Elması' için basına kapılarını açtı

'Tarihi elmasların en büyüğü ve en meşhuru' olarak bilinen 86 karatlık 'Kaşıkçı Elması', Topkapı Sarayı'nın silah koleksiyonunun sergilendiği Dış Hazine Bölümü'ndeki yerinde görüntülendi.

+
-

Bir süredir sergilenemeyen, geçen günlerde tekrar Topkapı Saray'ında ziyarete açılan, aralarında Kaşıkçı Elması'nın da bulunduğu bazı eserler, basına gösterildi.

Bu hazinelerden ilki olan 'Topkapı Hançeri', uzun bir aranın ardından 18 Eylül'de Topkapı Sarayı'nın silah koleksiyonun sergilendiği Dış Hazine Bölümü'nde tarih ve sanatseverlerin ilgisine sunulurken, hazinelerden ikincisi 'Sultan II. Mahmud Tahtı' 2 Ekim'de Bağdat Köşkü'nde sergilenmeye başlandı.

19-10/08/ana-manset-2-1570529631.jpg

Yerli ve yabancı ziyaretçilerinin en çok sorduğu ve merakla beklediği 'Tarihi elmasların en büyüğü ve en meşhuru' olarak gösterilen 86 karatlık 'Kaşıkçı Elması' ise 4 Ekim'de, Topkapı Sarayı'nın silah koleksiyonunun sergilendiği Dış Hazine Bölümü'ndeki yerini aldı. 

19-10/08/ana-manset-2-1570529618.jpg

Tüm dikkatleri üzerine çeken, etrafı 49 adet iri pırlantayla çevrili 'Kaşıkçı Elması', sergiye açıldığından bugüne yoğun ilgiyle karşılandı.

İSTANBUL/AA

 

DİĞER HABERLER
Kapatma cezasına tepki
Ankara'da manidar yasak
Türkiye 'İstanbul Sözleşmesi'nden çıkacak mı?
Genç Parti'nin yeni genel başkanı Hakan Uzan kimdir?
MSÜ sınav sonucu sorgulama ekranı
Havada korona paniği
İstanbul Sözleşmesi'nden çıkış sinyali