HES kodu nasıl alınır? Şehir içi toplu ulaşım araçlarında zorunlu hale geldi!

'Tek tıkla HES kodu almanın yolu' haberimizde... İçişleri bakanlığı, şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullanan yolcular için HES kodunu alma zorunluluğu getirdi. Ayrıca HES kodu olmayan vatandaşlar tüm kamu ve özel konaklama tesislerine alınmayacak.

HES kodu nasıl alınır? Şehir içi toplu ulaşım araçlarında zorunlu hale geldi!

'HES kodu nedir, nasıl alınır?', 'HES kodu nerelerde zorunlu?', 'HES kodu SMS ile nasıl alınır?' sorularının yanıtları ve 'adım adım HES kodu almanın yolu' internette araştırılıyor. Şehir içi toplu ulaşım araçlarında (otobüs, metrobüs, minibüs, metro, tramvay, tren, füniküler, teleferik, vapur, otobüs) seyahatlerinde yolcuların Hayat Eve Sığar (HES) kodu alması zorunlu hale getirildi. Yapılan denetimlerde HES kodu olmayan vatandaşlara idari yaptırımlar uygulanacak. İşte, 'HES kodu uygulaması iPhone ve Android indirme linki'...

HES KODU OLMAYAN ŞEHİRLERARASI OTOBÜSE BİNEMEYECEK

İçişleri Bakanlığı, valiliklere gönderdiği genelgeyle şehirler arası yolcu taşıyan firmaların HES kodu olmadan biletleme yapmaması uyarısında bulundu. Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan firmalarca HES kodu olmadan internet, telefon veya yüz yüze bilet satışı kesinlikle yapılmayacak. Şehirler arası yolcu taşımacılığında HES kodu olmaksızın yolcu kabul eden araçlar, 10 gün süreyle seferden men edilecek.

ŞEHİR İÇİ YOLCULUKTA HES KODU ZORUNLU OLDU

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine 'Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama' ve 'Konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu' konulu iki ayrı genelge gönderdi.

'Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama' genelgesi kapsamında; şehir içi toplu ulaşım araçlarında kişiye özel elektronik/akıllı seyahat kart sistemleri, Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasına entegre olacak.

Entegrasyon ile koronavirüs (corona virüsü) tanılı ya da temaslısı olanların varsa kişiselleştirilmiş seyahat kartları, izolasyon süresi boyunca otomatik olarak askıya alınacak. Covid-­19 tanılı ya da temaslısı olan ve izolasyonda olması gerektiği halde toplu ulaşım aracı kullananlar hakkında suç duyurusunda bulunulacak.

KONAKLAMA TESİSLERİNE DE ZORUNLU OLDU

'Konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu' genelgesi kapsamında da bugünden itibaren kamu ve özel tüm konaklama tesislerine kabullerde HES kodu zorunluluğu getirildi.

HES kodu sorgulaması, müşterilerin konaklama tesisine kabulü sırasında yapılacak ve sorgulama sonucunda herhangi bir risk bulunmayan (tanılı ya da temaslı olmayan) kişilerin tesise kabul işlemleri gerçekleştirilecek. Sorgulamalarda covid-19 tanısı konulan ya da temaslısı olduğu anlaşılan müşteriler, 'Güvenli Turizm Sertifikası' uygulaması gereği oluşturulan 'misafir izolasyon odalarına' yerleştirilecek.
 
HES kodu sorgulaması yapılmaksızın veya sorgulama sonucuna göre kabul edilmemesi gereken müşterilerinin konaklamasına izin veren tesisler 10 gün süre ile faaliyetten men edilecek. Misafir izolasyon odalarının sayıca yetersiz kaldığı durumlarda ise Vali/Kaymakamlarca gerekli tedbirler alınacak.

KURALLARI İHLAL EDENLERE ADLİ İŞLEM YAPILACAK

Vali/Kaymakamlarca yukarıda belirtilen esaslar çerçevesinde gerekli kararların Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri uyarınca ivedilikle alınacak. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

DİĞER BİLGİLER İÇİN TIKLAYIN

HES KODU NEDİR?

Corona virüsü (koronavirüs) salgın hastalığı nedeniyle uygulanan şehirler arası seyahat kısıtlaması, sosyal hayatı ve özellikle iş hayatını derinden etkiledi. Salgın hastalığın etkisinin azalmaya başlamasıyla kontrollü bir şekilde seyahat yasakları da kalkmaya başladı. Uçak ve tren yolculuklarının yeniden başlamasını öngören normalleşme sürecinde, sağlık tedbirlerinin de elden bırakılmaması adına 'Hayat Eve Sığar (HES) kodu uygulaması' hayata geçirildi. Bu amaçla, yolcuların havayoluyla ve demiryoluyla seyahati HES koduyla sağlanacak.

Kişiye özel üretilecek HES kodunun, uçak ve tren biletlerinin üzerine eklenmesi 18 Mayıs 2020 Pazartesi günü itibariyle zorunlu hale geldi. Havayolunda 28 Mayıs 2020 Perşembe günü başlayacak iç hat uçuşlarında, 24 saat kala uçuştaki tüm yolcuların risk durumları HES kodu üzerinden sorgulanacak.

Hayat Eve Sığar (HES) mobil uygulamasına gelen yeni özellik ile bir kod üretilecek. Türk Hava Yolları da (THY) bu koda istinaden öncelikli bir tarama yapacak ve yolcunun uçuşa kabul edilip edilmediğine karar verecek.

HES KODU NASIL ALINIR? HES KODU BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Şehirlerarası otobüs, tren ve uçak seyahatlerinde HES kodu almanın üç yolu bulunuyor.

Birincisi; akıllı telefon veya tablet gibi mobil cihazınıza Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasını indirmeniz gerekiyor. (İndirme linkleri bu paragrafın sonunda yer almaktadır)

* Uygulamayı kurduktan sonra telefon numaranızı girerek doğrulama işlemini gerçekleştirmelisiniz.

* Uygulamaya giriş yaptıktan sonra karşınıza ilk çıkan ekranda yer alan seçenekler içerisinde "HES Kodu İşlemleri" başlığına tıklamalısınız.

* Daha sonra gelen ekranda "Yeni Kod Ekle" başlığını seçmelisiniz.

* HES kodunun ne kadar süreyle kullanılacağını seçip "Devam" tuşuna basarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

* HES kodu ile birlikte yolcu kimlik numarası (TC kimlik numarası, Pasaport vb.), iletişim bilgisi (telefon ve e-posta alanlarının her ikisi de) ve doğum tarihi doğru ve eksiksiz olarak girilmesi gerekmektedir.

HES KODU iPHONE İÇİN TIKLAYIN

HES KODU ANDROID İÇİN TIKLAYIN

ŞEHİRLERARASI YOLCULUK İÇİN HES KODUNU SMS İLE ALMAK MÜMKÜN MÜ?

HES kodu almanın ikinci yolu ise kısa mesaj göndererek başvuruda bulunmaktır. SMS ile HES kodu almak için;

* HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla,

* TC kimlik numarası,

* Kimlik kartımızın seri numarasının son 4 hanesi,

* HES kodunun geçerli olmasını istediğiniz gün sayısını yazıp

* 2023'e SMS olarak gönderebilirsiniz.

HES KODU BAŞVURUSU e-DEVLET'TEN NASIL YAPILIR?

'Hayat Eve Sığar' baş harflerinden oluşan 'HES' kodunu e-Devlet sisteminden almak da mümkün. İnternetten e-Devlet'e portalına girmek için www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme adresine giriş yapabilirsiniz. Bu sayfa üzerinden kendiniz veya 18 yaşından küçük çocuğunuz için HES kodu için başvuruda bulunabilir, aldığınız HES kodlarını kurum ya da kişilerle paylaşabilir ve HES kodlarının detaylarını sorgulayabilirsiniz.

HES kodu için, e-Devlet mobil uygulaması üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

e-DEVLET UYGULAMASI iPHONE İNDİR

e-DEVLET UYGULAMASI ANDROID İNDİR

BAKAN KOCA: HES KODU HAYATIMIZI KOLAYLAŞTIRACAK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni uygulamaya ilişkin olarak, "HES uygulaması seyahatlerde serbest giriş kartı olacak. Hayat Eve Sığar uygulamasıyla kod alınacak. HES uygulaması ile mobil uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz.

Herkese özel bir kod olacak. Kod sayesinde kimlik numarası gibi veriyi başkasıyla paylaşmak zorunda kalmayacak. Önümüzdeki günlerde HES kodunun yaygın kullanılması hayatımızı kolaylaştıracak. Hayat Eve Sığar uygulamasıyla ile bireyler risk taşımadığını, hasta veya temaslı olmadığını bu uygulama aracılığıyla gösterebilecek" ifadelerini kullandı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN 81 İL İÇİN MASKE YASAĞI KARARI!

MASKESİZ SOKAĞA ÇIKMANIN CEZASI NEDİR?

DOĞRU MASKE KULLANIMI NASIL OLMALI?

YENİ DÜZENLEMEYE GÖRE KİMLER NEREDE MASKE TAKMAK ZORUNDA?

EVDE CORONA VİRÜSÜ MASKESİ NASIL YAPILIR?

MASKE ALIRKEN/YAPARKEN HANGİ KUMAŞLAR TERCİH EDİLMELİ?

KORONAVİRÜSTE İKİNCİ DALGA OLUR MU?

TÜRKİYE'NİN GÜN GÜN NORMALLEŞME TAKVİMİ İÇİN TIKLAYIN

KORONAVİRÜS İHBARINDA BULUNMAK İÇİN TIKLAYIN

e-DEVLET'TEN SEYAHAT İZİN BELGESİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN

İlgili Haberler
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN