'Tüm zamanların en iyi filmi' seçiminde bir ilk: Artık hiçbir şey aynı olmayacak

'Tüm zamanların en iyi filmi' seçiminde bir ilk: Artık hiçbir şey aynı olmayacak

Sight and Sound dergisinin bir grup uzman görüşüyle seçtiği, "bütün zamanların en iyi filmi" unvanı ilk kez bir kadın yönetmenin eserine verildi. Konuya ilişkin görüş bildiren Profesör Laura Mulvey "Artık hiçbir şey aynı olmayacak" ifadesini kullandı.

Britanya Sinematek Enstitüsü'nün Sight and Sound dergisinin on yılda bir sinema eleştirmenleri ve uzmanları arasında yaptığı beyaz perdenin en iyileri yoklamasında bu yıl, "bütün zamanların en iyi filmi" unvanı ilk kez bir kadın yönetmenin eserine verildi.

BBC'nin aktardığına göre; bütün zamanların en iyi filmi seçilen "Jeanne Dielman, 23 quai du Commerce, 1080 Bruxelles" 1975 yılında yönetmen Chantal Akerman tarafından çekilmişti.

ŞİMDİYE KADAR İLK 10'A BİLE KADIN YÖNETMEN FİLMİ GİREMEMİŞTİ

Bu yoklama ile belirlenen bütün zamanların en iyi filmi değerlendirmesinde şimdiye kadar ilk 10'a kadın yönetmence çekilmiş bir film hiç girmemişti. Unvan, kırk yıldır hep Orson Welles'in "Citizen Kane" (Yurttaş Kane) filmine veriliyordu.

2012 yılındaki son değerlendirmede ise Alfred Hitchcock'un Vertigo filmi birinci seçilmişti.

'ÇIĞIR AÇAN FEMİNİST BİR FİLM'

Daha önce bu unvanı alan eserlerin aksine sinema eleştirmenleri çevresi dışında pek adı duyulmamış olan film olan Jeanne Dielman için "çığır açan bir feminist film" denildi.

Sight and Sound değerlendirmesine katılan uzmanlardan film eleştirmeni-sinema yazarı Lillian Crawford, Jeanne Dielman'ın feminist sinema açısından "temel metinler" arasında olduğunu söyleyerek "Jeanne Dielman sinemaya giden birine 'Bu filmi mutlaka görmelisin' diyeceğim bir film değil. Fakat akademik anlamda ve sinema hakkında düşündürmek, insanları daha fazla deneysel film izlemeye teşvik etmek anlamında, ve feminist sinema tarihi açısından, bu film kesinlikle bir 'temel metin' niteliğinde" dedi.

'ARTIK HİÇBİR ŞEY AYNI OLMAYACAK'

Britanya Sinematek Enstitüsü için bir makale yazan, Londra'daki Birkbeck Koleji sinema bölümü öğretim üyesi Profesör Laura Mulvey de, bu kez bütün zamanların en iyi filmi unvanının bu filme verilmesini "ani bir uyanış" diye niteleyerek "Artık hiçbir şey aynı olmayacak" diye yazdı.

Geçmişte bu unvan için görüşü alınan uzmanların, ve açıklanan 100 en iyi film listelerinin yeterince geniş bir yelpazeyi yansıtmadığı eleştirileri sıkça geliyordu.

Yıllar geçtikçe danışılan uzmanların sayısı ve arka planlarındaki çeşitlilik de genişledi ve bu listelere de yansımaya başladı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN