13.02.2020  09:16

Vietnam'a 'koronavirüsü' karantinası

Vietnam'da koronavirüs salgını nedeniyle 10 bin kişinin yaşadığı bölge karantinaya alındı. Giriş ve çıkışlara kapatılan Son Loi bölgesinde, virüsü taşıyan hastalardan birinin babasında da Kovid-19 tespit edilmesiyle vaka sayısı 16'ya yükseldi.

+
-

Vietnam'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı önlem amacıyla Vinh Phuc eyaletinde 10 bin civarında kişinin yaşadığı bölge karantinaya alındı.

VNExpress'in haberine göre, Vietnam'ın başkenti Hanoi'ye yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta ve 10 binden fazla kişinin yaşadığı köylerin bulunduğu Son Loi bölgesi, 7 kişide Kovid-19'a rastlanmasının ardından giriş ve çıkışlara kapatıldı.

OKULLAR 23 ŞUBAT'A KADAR ERTELENDİ

Vinh Phuc'da yetkililer, salı günü 3 aylık bir bebekte virüse rastlanması üzerine bölgede bugünden itibaren 14 gün sürecek karantina uygulaması başlattı.

Yetkililer, Son Loi'de Kovid-19 vakalarındaki artış nedeniyle hastalık kontrol noktalarının sayısının da artırıldığını ve karantinadaki bölgede bulunan 10 bin 600'den fazla kişi için gıda ve ücretsiz maskeler temin edildiğini, seyyar dükkanlar kurulduğunu ifade etti.

Bölgedeki okullar, 23 Şubat'a kadar eğitime ara verecek.

VAKA SAYISI 16'A ÇIKTI

Vietnam Insider'ın haberine göre, Son Loi'de virüsü taşıyan hastalardan birinin babasında Kovid-19 tespit edilmesiyle ülkedeki vaka sayısı 16'ya yükseldi.

Ülkede tespit edilen Kovid-19 vakalarının 11'i Vinh Phuc'da görüldü.

NE OLMUŞTU?

İlk olarak Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019'da tespit edilen Kovid-19, kısa sürede diğer şehir ve ülkelere yayılması üzerine, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 'acil durum' ilan etmişti.

Çin'de, Kovid-19 salgını nedeniyle can kaybı 1368'e, virüs bulaşan kişi sayısı 59 bin 883'e yükselmişti.

ANKARA/AA

 

 
DİĞER HABERLER
İmamoğlu’ndan sosyal yardım açıklaması
Bursluluk sınavına tek dönem müfredatı
İstinat duvarı arabanın üstüne çöktü
Çavuşoğlu'ndan, Solana'ya geçmiş olsun telefonu
'Veli kuşağı' başlıyor
58.5 dolarlık kesinti şoku
'Lütfen korkmayın ve cesur olun'