Back To Top
1.7 trilyonluk kuyu sonunda ‘elma’yı yuttu

1.7 trilyonluk kuyu sonunda ‘elma’yı yuttu

 - Son Güncelleme: 07.12.2019 Cumartesi 12:39
1.7 trilyonluk kuyu sonunda ‘elma’yı yuttu
- A +

Petrole olan talebin her geçen gün azalacağı düşünülürken Suudi Arabistan’ın milli petrol şirketi Saudi Aramco tüm tabuları yıktı. Halka arz olan şirket, dünyanın en büyüklerini bile geride bıraktı. Aramco’nun arzdan elde ettiği 25.59 milyar dolarlık gelir, Çinli e-ticaret devi Alibaba’yı solladı. Şirketin piyasa değeri de 1.7 trilyon doların üzerine çıkarak Apple’ı geride bıraktı.

Artan teknolojiyle birlikte değişen sistem birçok alanın sonunu getirdi. Özellikle otomotiv sektöründe içten yanmalı motorların her geçen gün cazibesini kaybetmesi, elektrikli araçlara olan talebi de arttırdı. Tüm bu değişimler göz önüne alındığında, dünya artık petrole bitecek gözüyle bakıyor. Bunun en büyük nedeni ise en başta Avrupa ülkelerinin ağırlıklı olarak dizel araçların şehirde dolaşımını engelleyecek olması. Bu gelişmelerle önceki gün tüm dünya Suudi Arabistan’nın ulusal petrol şirketini konuştu. Halka arz olan şirket, dünyanın en büyüklerini bile geride bıraktı. Saudi Aramco ismiyle halka arz olan petrol şirketi, toplam 3 milyar hissesinden oluşan yüzde 1,5’lik kısmını arz etti. Yatırımcılardan hisse başına en yüksek miktar olarak belirlenen 32 Suudi riyali (8,53 ABD doları) teklif alındığının kaydedildiği açıklayan Saudi Aramco, bu sonuçla şirketin 25.59 milyar dolar gelir elde ettiği belirtildi. Açıklamada, ayrıca, Aramco ilk halka arzı (IPO) kapsamında kurumsal yatırımcılardan 106 milyar dolar ve bireysel yatırımcılardan 119 milyar dolar değerinde teklif geldiği bilgisine yer verildi. Saudi Aramco’nun IPO’dan elde ettiği 25.59 milyar dolarlık gelir, Çinli e-ticaret devi Alibaba’nın 2014’te New York borsasında düzenlenen IPO’sunda elde edilen 21.8 milyar dolarlık geliri geride bırakarak bir IPO’dan elde edilen en yüksek gelir olarak kayıtlara geçti. Şirketin yüzde 1,5’luk kısmının 25.59 milyar dolar değere sahip olmasıyla Saudi Aramco’nun piyasa değeri de 1.7 trilyon doların biraz üzerinde gerçekleşmiş oldu. Bu sonuçla ABD’li teknoloji devi Apple’ın 1.1 trilyon dolarlık piyasa değerini geride bırakan Saudi Aramco, dünyanın en değerli şirketi konumuna yükseldi.       

TALEP 20 YILDA PATLAYACAK

Suudi Aramco’nun ilk halka arz izahnamesinde yer alan değerlendirmede, Küresel petrol talebinin önümüzdeki 20 yıl içinde zirveye çıkabileceği öngörüldü. Danışman Şirket IHS Markit Ltd. tarafından yapılan tahminde petrol talebinin 2035 yılında tavan yapacağı, ham petrolde ve diğer petrol türlerine ilişkin talep artışının aynı dönemde dengeleneceği belirtildi. Diğer bir tahminde ise küresel petrol talebinde 2045 yılında 2040’a göre düşüş olacağı yer aldı. Diğer taraftan, izahname hükümetin ne kadar hisseyi satmayı planladığına ilişkin bir bilgi içermemekte. Tahmin, Aramco tarafından açıkça onaylanmasa da tahminin yer aldığı 658 sayfalık belge dünya çapında yatırımcıların ilgisini çekti.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN