15.09.2019  10:08

Volkswagen Manisa'da üretim yapmayı planlıyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye'de üretim yapmayı planlayan Alman otomotiv devi Volkswagen'ın yeni fabrikasının Manisa'da kurulacağını açıkladı.

+
-

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, CNN TÜRK’te Hakan Çelik’in sunduğu Hafta Sonu programına konuk oldu.

Pekcan burada yaptığı açıklamada, "Volkswagen'in yeni üretim otomobili için Türkiye için olumlu bakılıyor. Alman bakanlarımızla da konuştuk. Bu tarz açıklamalarda bulundular. Manisa'da yapılacak, yöresi bile belli ancak o konu Bakanımız Mustafa Varank'ın çalışma alanı tabii" ifadelerini kullandı.

Alman Ticaret Bakanlığı'ndan bu yatırım için Türkiye lehine kararın alındığı bilgisini aldığını söyleyen Pekcan, kararın resmi açıklanmasını heyecanla beklediğini dile getirdi.

ABD İLE TİCARİ İLİŞKİLER

ABD ile ticari ilişkilerin geliştirilmesiyle ilgili konuşan Bakan Pekcan, "Öncelikle 100 milyar dolarlık ticaret hacmi bir motivasyon oldu bizim ilişkilerimiz için. Nisan ayında ilk kez bir araya geldik. Ross'la 7-8 görüşmemiz var. E-mail, telefon yüz yüze görüşmelerimiz var" dedi.

Bakan Pekcan, "Sektörlerin içinde bulunduğu çalışma grupları kurduk. Strateji planı oluşturduk. TİM ve birlik başkanları başta olmak üzere hepsiyle çalışmalar yaptık. Yol haritalarımızı belirledik. İzmir fuarı öncesinde ve sonrasında da görüştük. Sonrasında Ross'la bir araya geldik. Ben detaycıyımdır, Ross da çok detaycı." diye konuştu.

Pekcan sözlerine şöyle devam etti:

"Öncelikli belirli sektörleri seçtik. ABD'de kendi talebini iletiyor. Öncelikle tekstil, hazır giyim mobilya, otomotiv ve doğal taş var. Küçük küçük çok şirket var. 2000 mobilyacı var, tek tek muhattap olamayız dedi. Biz de onunla ilgili çalışma yapacağız. Uluslararası pazarlarda birbirimizin rakibi olmayacağız. Bir bütün olacağız. ABD ile ticaretimiz 20 milyar dolar. 8.3 milyar ihracat, onlarda 10 milyar dolar ihracat görünüyor. Bazı rakamlar farklı görünebiliyor."

DİĞER HABERLER
Para trafiğinde sürpriz bankalar
Ev arkadaşı diye aldı hırsız çıktı
KPSS lisans sonuçları için tarih belli oldu
Silah iddialarına inceleme
Harbiyeli annesi Melek Çetinkaya tahliye edildi
Kılıçdaroğlu'ndan Akşener'e tebrik telefonu
Yeşiller Partisi kuruldu