Deprem bölgesindeki yardım talepleri tek adreste toplandı: depremyardim.com

Deprem bölgesindeki yardım talepleri tek adreste toplandı: depremyardim.com

Anadolu'nun 10 kentini derinden sarsan depremin üçüncü gününde arama-kurtarma çalışmaları devam ediyor. Gönüllü bir ekibin açtığı depremyardim.com adlı internet sitesi hem yardım için adres bildirimi yapmak, hem de kayıtlı yardım taleplerine ulaşmayı sağlıyor. Platformda şu an 29 binden fazla kayıtlı yardım talebi bulunuyor. İşte detaylar...

Kahramanmaraş'ta 6 Ocak 2023 Pazartesi günü saat 04.17'de 7.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Merkez üssü Pazarcık ilçesi olan depremde şu ana kadar 9 bin 57 kişi hayatını kaybetti, 52 bin 979 kişi yaralandı. Suriye'den Ankara'ya kadar birçok bölgede hissedilen zelzelenin ardından artçı sarsıntıların yanı sıra saat 13.25'te Ekinözü merkezli 7.5 büyüklüğünde bir deprem daha yaşandı.

Deprem bölgesindeki arama-kurtarma ekiplerini yönlendirmek üzere sosyal medyada pek çok adres paylaşılıyor.

Gönüllü bir yazılımcı grubu, tüm yardım taleplerini tek bir noktada bir araya getirmek için 'Deprem Yardım Projesi' adlı projeyi hayata geçirdi.

deprem-yardimi-nasil-yapilir.jpg

DEPREM YARDIM TALEPLERİ TEK ADRESTE TOPLANDI

Kısa süre önce depremyardim.com internet sitesinde hizmete vermeye başlayan proje, hem yardım için adres bildirimi yapmak, hem de kayıtlı yardım taleplerine ulaşmamızı sağlıyor.

Depremyardim.com web sayfası içinde şu an 29 binden fazla kayıtlı yardım talebi bulunuyor.

'Deprem Yardım Projesi', il ve ilçe bazlı arama yapmanıza da olanak sağlıyor. Deprem Yardım Projesi'nin açıklaması ise şöyle:

"Twitter, Instagram, Whatsapp ve çeşitli web siteleri gibi farklı kaynaklardan gelen tüm yardım çağrılarını topluyoruz ve bu veriyi sahada kullanılmak üzere anlamlı, rafine hale getiriyoruz. Amacımız bilgi teknolojilerini kullanarak ilgili kurum ve STK'lara yardımcı olmak ve afet zamanlarında açık bir veri platformu sağlamak."

deprem-yardimi-nereye-yapilir.jpg

DEPREM YARDIM PROJESİ BAŞVURU SAYFASI

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN