Twitter'da yalan haber paylaşan şimdi yandı! Beğendiğiniz ya da paylaştığınız bir tweet yalan çıkarsa...

Twitter'da yalan haber paylaşan şimdi yandı! Beğendiğiniz ya da paylaştığınız bir tweet yalan çıkarsa...

Hem ülkemizde, hem de dünya genelinde yalan haberlerin çok sık paylaşılması dolayısıyla hükümetlerin baskısı altında olan Twitter yönetimi, yalan haber paylaşan ya da beğenen kullanıcılara yönelik yeni bir politika geliştirdi. İşte detaylar...

Sosyal medyada yayılan yalan ve yanlış bilgiler, kamuoyunda istenmeyen durumların yaşanmasına neden olabiliyor. Bilerek veya bilmeyerek yalan haberin en çok ve en hızlı yayıldığı sosyal paylaşım sitesi ise Twitter olarak dikkat çekiyor.

Yalan niteliği taşıyan veya yanlış anlaşılan paylaşımlarla çoğu kişi zaman zaman etkileşimde bulunabiliyor. Twitter, 2022 Aralık ayında bu duruma bir çözüm olabilecek yeni özelliğini yayımlamıştı.

'Topluluk Notları' adıyla yayımlanan yeni özellikle birlikte bazı tartışmalı tweet'lerin altına, paylaşımı doğrulayan veya paylaşımın bağlamını açıklayan notlar eklenmişti.

Webtekno'da yer alan habere göre Twitter, bu özelliği daha kullanışlı yapacak bir yeniliği daha yayımladı.

twitter-yalan-haber-bildirimi-1.jpg

TWEET'LERE TOPLULUK NOTU EKLENDİĞİNDE BİLDİRİM ALABİLECEKSİNİZ

Twitter'dan konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

"Bugünden itibaren, yanıtladığınız, beğendiğiniz veya retweet'lediğiniz bir tweet'te bir topluluk notu görünmeye başlarsa uyarı alacaksınız. Bu, insanlara başka türlü kaçırabilecekleri ekstra bağlamı sağlamaya yardımcı olacak."

Yeni özellik sayesinde yalan veya yanlış bilgi içeren bilgilere sahip tweet'lerle daha önce bulunduğunuz etkileşimleri kaldırmak için bir fırsata sahip olabileceksiniz. Bu sayede bu bilgiler hem sizin profilinizde yer almayacak hem de bilgilerin yayılımı azalacak.

twitter-yalan-haber-bildirimi-2.jpg

TWITTER TOPLULUK NOTLARI NEDİR?

Twitter Topluluk Notları, kullanıcıları yanıltabilecek ifadeler içeren tweet'lere bağlam eklenmesini sağlıyor. Notlar, tweet'lerin altında ayrı bir kutucuk içerisinde gösteriliyor. Tabii bu kutucuğun görünmesi tek bir kaynağa bağlı olmuyor.

Notlar, yeterli sayıda farklı görüşe sahip katkıda bulunan notun 'yararlı' olarak değerlendirilmesi sonucunda herkese açık olarak gösteriliyor.

TOPLULUK NOTLARI'NI KİM EKLİYOR, KİM DEĞERLENDİRİYOR?

Topluluk Notları, tamamen kullanıcılar tarafından yürütülüyor. Görüşlerini belirtenler ve bağlam sunanlar, Twitter'da Topluluk Notları'na 'katkıda bulunan' kullanıcılar oluyor.

Twitter'ın belirli kriterlerle kabul ettiği bu kişiler, farklı kullanıcıların paylaştığı notları da değerlendiriyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN